Logo

Leština

Leština se nachází v jižních Čechách nedaleko obce Strmilov. Ubytování v tomto místě Vám přinese klid a soukromí. Leština je malá vesnička s pouhými jedenácti trvale žijícími obyvateli na konci venkovské silničky. Ožívá na jaře příchodem chalupářů a výletníků, kteří zde nacházejí klid a krásnou přírodu. Strmilov nabízí ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku, houbaření a rybaření.

Umístění penzionu Leština Strmilov

Penzion Romantika je situován na pozemku o rozloze 4 000 m2 na kraji vesnice tak, že plynule navazuje na louky a lesy. Můžete si zde vychutnat dovolenou v klidu a soukromí. Penzion Romantika u Strmilova nabízí relaxaci a odpoutání se od všedních starostí běžného života.

Vesnička Leština

Leština dostala název podle lískových keřů, které v okolí hojně rostou. Leština znamená
v nářečí lískový porost. První zmínka o Leštině je z roku 1364. Od počátku patřila hradecké vrchnosti, roku 1693 se stala součástí kunžackého panství. V roce 1544 platila královskou berni na válku proti Turkům, 1 kopu 18 grošů. Patřila tehdy ke strmilovské rychtě.

Od roku 1849 byla samostatnou obcí, do roku 1959 k ní patřil ještě Suchdol. Byla vždy přiškolena ke Strmilovu. V roce 1910 žilo v Leštině 161 obyvatel, ale pro nedostatek pracovních příležitostí počet obyvatel postupně klesá.